Czujniki temperatury LPTC i NTC

Termistory PTC i NTC

Termistory dzielą się na dwa typy: termistory o dodatnim współczynniku temperaturowym (Positive Temperature Coefficient - PTC) oraz termistory o ujemnym współczynniku temperaturowym (Negative Temperature Coefficient - NTC). W przypadku termistorów o dodatnim współczynniku temperaturowym dochodzi przy wzroście ich temperatury do zwiększenia oporu, natomiast w przypadku termistorów o ujemnym współczynniku temperaturowym jest odwrotnie. W razie podnoszenia temperatury następuje w nich zmniejszenie oporu. Termistory o dodatnim współczynniku temperaturowym są zazwyczaj produkowane ze zmodyfikowanego materiału ceramicznego, który zachowuje się jak półprzewodnik. Czujniki PTC mają nieliniową krzywą oporu i temperatury, a w przypadku temperatury krytycznej (czasami oznaczanej jako wyłączeniowa) opór zwiększa się skokowo. Takiego znacznego zwiększenia oporu można użyć do załączenia przekaźników ochronnych, które wyłączają prąd dla silnika (ewent. innych zastosowań) i w ten sposób zapobiec uszkodzeniu uzwojenia i izolacji.

Termistory NTC o ujemnym współczynniku temperaturowym są najczęściej stosowanym typem czujników temperatury, ponieważ można je stosować w praktycznie dowolnym typie urządzania, gdzie rolę odgrywa temperatura. W przypadku termistorów NTC wraz z narastającą temperaturą dochodzi do spadku ich oporu.

Liniowe termistory PTC

Drugim typem termistora o dodatnim współczynniku temperaturowym są silikonowe liniowe termistory LPTC (obecnie alternatywa do KTY). Ten typ termistora produkowany jest w innej technologii, której wynikiem jest niemal liniowy wzrost oporu termistora wraz z narastającą temperaturą. W porównaniu do czujników PTC posiadają mniejszy zakres temperatur roboczych.

Produkcja na zlecenie

Produkujemy silikonowe czujniki liniowe PTC LPTC 600/LPTC 1000, które są alternatywą do nieprodukowanych już czujników KTY 84-130/KTY83-110 producenta NXP. Nasze czujniki LPTC mają parametry porównywalne do czujników KTY, w zakresie temperatur od -40°C do +180°C, długotrwałą stabilność termiczną, wysoką precyzję oraz niezawodność. Są niezależne od polaryzacji. W porównaniu z KTY jest to korzystne cenowo rozwiązanie do pomiaru temperatur, znajdujące zastosowanie w branżach, jak silniki elektryczne, urządzenia pomiarowe i regulacyjne, automatyzacja przemysłowa, automotive i inne. Konfekcję kablową czujników temperatury (połączenia, przewody zasilające, izolacja czujnika) wykonamy zgodnie z Twoimi wymaganiami. Nasze laboratorium wyposażone jest w stanowisko badawcze do monitorowania podstawowej charakterystyki tego produktu, jakim jest zależność oporu czynnego/omowego od temperatury.

Produkujemy następujące czujniki:

  • termistory PTC liniowe LPTC 600 (zamiennik KTY84-130)
  • termistory PTC liniowe LPTC 1000 (zamiennik KTY83-110)
  • NTC

 

Skontaktuj się z nami
Bartosz Kopernok +48 602 158 294

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z naszym specjalistą.

Wyłączne przedstawicielstwo dla rynku czeskiego i słowackiego